PL
29.12.2023

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, pełnym technologii i ciągłego pośpiechu, znalezienie spokoju i równowagi staje się coraz ważniejsze. Jednym ze sposobów na osiągnięcie wewnętrznej harmonii są kąpiele leśne. Czym jest i na czym polega ta forma relaksu?

Wiele badań naukowych podkreśla znaczenie kontaktu z naturą dla prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia człowieka. Analiza przeprowadzona przez uczonych z Uniwersytetu w Exeter w 2019 roku, obejmująca niemal 20 tysięcy osób, wykazała, że regularne spędzanie minimum 120 minut tygodniowo na łonie natury istotnie wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz samopoczucia. Chociaż tego rodzaju badania są ważne dla zrozumienia korzyści płynących z obcowania z przyrodą, równie istotne może być odwołanie się do osobistych doświadczeń – wspomnień ze spacerów po parku czy lesie. Co zrobić, by wynieść jeszcze więcej korzyści z wizyty w lesie? 

Czym są kąpiele leśne?

Kąpiele leśne, znane też jako shinrin-yoku, to prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą polegająca na świadomym i uważnym przebywaniu w lesie. Kąpiele te nie mają jednak nic wspólnego z wodą. Chodzi tu o zatopienie się w atmosferze lasu i nawiązanie głębszego kontaktu z naturą. Praktyka ta uczy obserwacji, słuchania i czucia lasu wszystkimi zmysłami. Koncentrując się na zieleni drzew, śpiewie ptaków uciekamy myślami od codzienności, problemów i pośpiechu. 

Kąpiele leśne – pochodzenie

Kąpiele leśne w latach 80. XX wieku zostały oficjalnie uznane za metodę poprawy zdrowia i samopoczucia w Japonii. Oczywiście, można się spierać, czy to do końca japoński wynalazek. Jednak chyba nigdzie i na taką skalę wcześniej nie doceniono spacerów po lesie. Shinrin dosłownie oznacza las, yoku – kąpiel. Po raz pierwszy frazy tej użył japoński minister rolnictwa i autor licznych publikacji naukowych Tomohide Akiyama. Jego koncepcja szybko zyskała popularność na całym świecie.


Dlaczego warto praktykować kąpiele leśne?

Każda wizyta w lesie wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, nerwowy, krążenia i samopoczucie. Z artykułu opublikowanego w „International Journal of Immunopathology and Pharmacology” wiemy, że związki produkowane przez rośliny, tzw. fitoncydy znacząco zwiększają aktywność komórek biorących udział w funkcjach obronnych organizmu. Podwyższona aktywność tych komórek rośnie już po kilku godzinach kąpieli leśnych. Natomiast po dwóch dniach spędzonych w lesie ich wysoki poziom utrzymuje się przez kolejne 30 dni!
Spędzanie czasu w lesie obniża z kolei poziom kortyzolu. Kąpiele leśne sprzyjają również obniżeniu ciśnienia krwi i tętna, co jest korzystne dla zdrowia sercowo-naczyniowego.

Jeśli natomiast mówimy o zdrowiu psychicznym, to pobyt w lesie pozytywnie wpływa na witalność, koncentrację, kreatywność i poczucie relaksu. Spada natomiast złość, zmęczenie, lęk i przygnębienie. Zdecydowanie można stwierdzić, że kontakt z naturą pozwala odwrócić uwagę od codziennych problemów i zmartwień.

Sztuka kąpieli leśnych – na czym polega?

Na czym w takim razie polegają te dobroczynne dla człowieka kąpiele leśne i czym różnią się od zwykłego spaceru? W skrócie nastawieniem i świadomością. Dla wielu praktyków jest to forma medytacji w ruchu. Wybierając się do lasu, należy wyciszyć telefon, a najlepiej schować głęboko w plecaku, aby zmniejszyć pokusę przeglądania powiadomień. Wolnym krokiem, zatrzymując się co chwila, spoglądając to na rosę na liściach, to na wysokie drzewa, słuchając dźwięków natury i wdychając zapach lasu – doświadczamy właśnie prawdziwej sztuki kąpieli leśnej. Można dotykać kory czy przytulać się do drzew. Można również zdjąć buty i bosymi stopami przejść się kawałek, tym samym stosując popularną praktykę uziemiania. 

Ważna w tym wszystkim jest również obserwacja i uważność na siebie. Która forma kontaktu z naturą przynosi nam więcej relaksu? Kluczowe jest znalezienie własnego rytmu i pozwolenie sobie na bycie tu i teraz. Jak długo praktykować pojedynczy pobyt w lesie? Tu też nie ma reguły. Może to trwać kilka minut, a nawet i kilka godzin. Istotne jest, aby podczas tej praktyki nie spieszyć się i pozwolić sobie na pełne doświadczenie otoczenia. Będąc w lesie, można również praktykować jogę lub tai-chi. Kąpiel leśną można uprawiać w samotności lub w grupie. Co ciekawa są nawet osoby, które specjalizują się w byciu przewodnikiem po kąpielach leśnych i mogą prowadzić nas przez ten proces.

Kąpiele leśne w Bolimowskim Parku Krajobrazowym pod Warszawą

Bolimowski Park Krajobrazowy, położony niedaleko Warszawy, jest idealnym miejscem na praktykowanie kąpieli leśnych. Podczas tego typu praktyk ważne jest, by otoczyć się gęstą zielenią. Różnorodność krajobrazu parku, z jego meandrującą rzeką Rawką, bujnymi lasami oraz bogactwem fauny i flory, tworzy idealne środowisko do regeneracji umysłu i ciała wśród natury. Spacerując puszczą, natkniemy się na liczne bory sosnowe z domieszką brzozy, osiki, czy dębu. Przy odrobinie szczęścia spotkać tu można sarny, a nawet borsuki.

Bolimowski Park Krajobrazowy jest też atrakcyjnym miejscem dla osób mieszkających w Warszawie i Łodzi. Można tu dotrzeć dość szybko trasą A2.

Dopełnieniem doświadczenia kąpieli leśnych w Bolimowskim Parku Krajobrazowym może być pobyt w Santa Natura Resort & Spa. Ten luksusowy obiekt jest idealnym miejscem na relaks i odnowę biologiczną. 
Hotel zapewnia nie tylko komfortowe zakwaterowanie i wysokiej jakości usługi, ale także oferuje dostęp do szerokiej gamy zabiegów spa i wellness, które doskonale uzupełniają korzyści płynące z kąpieli leśnych.
Dodatkową atrakcją dla gości z pewnością będzie naturalny staw kąpielowy w ogrodzie, który dzięki odpowiednio dobranej roślinności i bio florze oczyszcza się samoistnie bez konieczności stosowania chemii. Tuż obok stawu goście znajdą saunę estońską. Wewnątrz hotelu znajduje się natomiast vitality pool oraz sauna fińska i mokra. Wizytę w hotelu warto uatrakcyjnić o zabiegi pielęgnacyjne lub masaż. A wieczorami wyjść na otwarty taras na piętrze hotelu i podziwiać piękne rozgwieżdżone nocą niebo.